نگرانی از وقوع دوباره سیل در مازندران

سیل شرق مازندران، موجب شده است تا مردم این استان، با هر بار بارش باران، نگران وقوع یک حادثه دیگر باشند و با وجود اینکه با کوشش نیروهای امدادی و مردم، اوضاع کمی آرام شده، اما روزگار سخت پس از سیل در این استان، مشاهده می گردد.

نگرانی از وقوع دوباره سیل در مازندران

به گزارش خبرنگاران، در حالیکه سیل، زندگی بسیاری از مردم مازندران را از بین برد و به میزان زیادی از اراضی کشاورزی، باغات، تاسیسات، منازل مسکونی، دامداری ها و غیره آسیب جدی وارد کرد، با ورود سامانه بارشی جدید نگرانی آنها دوباره شروع شده است.

اینکه در پی وقوع بارش ها دوباره سیلاب ها به مازندران روانه گردد مطمئنا خسارات بیشتری به بار خواهد آورد و شاید تنها مدیریت صحیح بتواند از آسیب های احتمالی جلوگیری کند.

احمد اسدی، معاون اداره کل هواشناسی مازندران در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به ورود سامانه بارشی جدید به مازندران و وقوع دو سیلاب در کمتر از سه هفته در این استان، اداره کل هواشناسی مازندران اطلاعیه ای صادر کرد.

وی گفت: طی این اطلاعیه بارش های پراکنده که از روز گذشته در مازندران شروع شد ادامه خواهد داشت اما امشب و به ویژه روز دوشنبه بارش ها در استان گسترده تر شده و میزان آن در ارتفاعات بیشتر خواهد بود.

معاون اداره کل هواشناسی مازندران با اشاره به اینکه پیش بینی می گردد بارش در گردنه ها و مناطق سردسیر به صورت برف باشد، توضیح داد: جاری شدن روان آب و احتمال افزایش سطح آب رودخانه ها، رانش زمین، ریزش سنگ و اختلال تردد در محورهای کوهستانی از پیامدهای مورد انتظار است.

آسیب سیل به 48 بنای تاریخی در مازندران

سیف الله فرزانه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران نیز از آسیب سیل، به 48 بنا، محوطه و بافت تاریخی در این استان اطلاع داد و اظهار کرد: سیل اخیر به 45 بنا، 2 محوطه و یک بافت تاریخی در مازندران آسیب جدی زده است.

وی با اشاره به آسیب سیل به بافت تاریخی روستای یوش گفت: بلافاصله پس از وقوع سیل و سیلاب، کارشناسان میراث فرهنگی در محل حضور یافتند و برنامه های مرمتی آن تهیه شده است.

مدیر کل صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری مازندران با اشاره به شروع پاکسازی و آواربرداری در بناها یادآورشد: پاکسازی کوچه های بافت تاریخی یوش نیز شروع شده است.

فرزانه با بیان اینکه بیشترین آسیب ها در شهرستان بابلسر، بابل، نور، ساری، بهشهر، نکا، سوادکوه و گلوگاه رخ داده و برآورد اولیه خسارت به میزان 8 میلیارد و 930 میلیون تومان است، گفت: از این میزان 3 میلیارد تومان به بافت تاریخی یوش در شهرستان نور خسارت وارد شده است.

علیرضا قدمی رئیس پلیس راه مازندران نیز با اشاره به هشدار هواشناسی مبنی بر بارش برف در ارتفاعات گفت: احتمال بارش برف در محورهای کوهستانی زیاد است، بنابراین داشتن زنجیرچرخ، رعایت سرعت مطمئنه و پرهیز از سفرهای غیر ضروری توسط رانندگان و مسافران باید جدی گرفته گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نگرانی از وقوع دوباره سیل در مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی از وقوع دوباره سیل در مازندران"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید