فروپاشی القاعده در سوریه؛ آسیای مرکزی بارانداز جدید تروریست ها

به گزارش وبلاگ دانلود رایگان، روند فروپاشی گروه هیئت تحریر الشام در سوریه که گروه های تروریستی متشکل از اتباع خارجی از جمله آسیای مرکزی را تحت کنترل دارد، شروع شده و اعضای این گروه را با سرنوشتی مبهم روبرو نموده است.

فروپاشی القاعده در سوریه؛ آسیای مرکزی بارانداز جدید تروریست ها

ویکتور میخایلوف کارشناس مسائل امنیتی و مدیر مرکز مطالعات تهدیدات منطقه ای در ازبکستان ضمن یادداشتی که در اختیار خبرنگار وبلاگ دانلود رایگان در دوشنبه قرار داد، به آنالیز پیغام ویدیویی اخیر یکی از رهبران گروه تروریستی هیئت تحریر الشام یکی از گروه های وابسته به شبکه القاعده فعال در شمال سوریه، پرداخته است.

در این یادداشت آمده است: در سوریه فروپاشی هیئت تحریر الشام که گروه های تروریستی متشکل از اتباع خارجی از جمله آسیای مرکزی را تحت کنترل دارد، شروع شده است.

روندها در سوریه به گونه ای در حال شکل گیری است که بعضی از رهبران گروه های تروریستی پا به فرار گذاشتند. ولی نه فقط پا به فرار گذاشتند بلکه مبالغ هنگفتی از بیت المال را نیز به جیب های خود زدند.

آنان فکری به حال شبه نظامیان عادی و همچنین مردم محلی نمی نمایند.

توجه آنان به مردم که به وسیله ویدیوکلیپ ها به نمایش گذاشته می گردد فقط و فقط جنبه تبلیغاتی داشته و با واقعیت ارتباطی ندارد.

مبارزان به اصطلاح راه عدالت و پاکی در شام در حقیقت در حال آمادگی برای پذیرش شکست کامل خود در ادلب قرار گرفته و به امید پناه بردن به نواحی تحت کنترل ترک ها در سوریه و فرار به ترکیه هستند تا بتوانند در مناطقی نظیر آنتالیا از پول های خود بهره برداری نمایند.

این واقعیت را به صراحت عکس های صفحات شخصی تروریست ها در شبکه های اجتماعی تائید می نمایند.

پول هایی را که تروریست ها خرج می نمایند از راه باج ستانی و غارت تجار در مناطق تحت کنترلشان به دست آمده یا مربوط به یاری های خارجی جهت تداوم جنگ علیه بشار اسد می باشد.

بنابراین بیانیه 19 دقیقه ای ابو العبد اشداء یکی از رهبران هیئت تحریر الشام که اخیرا خطاب به طرفداران جهادی پخش کرد، جایی برای تعجب ندارد.

وی در این ویدیوکلیپ گفت: به این دلیل که رهبران نظامی این سازمان در فساد فرو رفتند، از آن خارج می گردد.

قابل یادآوری است اتباع کشورهای آسیای مرکزی که به سازمان های تروریستی بین المللی در سوریه پیوستند، عمدتا در ترکیب گروه های کتیبه التوحید والجهاد و کتیبه الامام البخاری می جنگند که بخشی از هیئت تحریر الشام (جبهه النصره پیشین) به شمار می روند.

در عین حال هیئت تحریر الشام شاخه ای از القاعده در سوریه شناخته می گردد.

تروریست های آسیای مرکزی در سوریه با وضعیت سختی روبرو بوده و بخشی از آنان از منطقه خارج شده و بخشی هنوز باقی مانده و منتظر سرنوشت تلخ خود می باشند که به این موضوع در فرصتی دیگر پرداخته خواهد شد.

از این نظر فروپاشی هیئت تحریر الشام آنان را با آینده ای مبهم روبرو خواهد نمود.

ابو العبد اشداء اظهار داشت که رهبران هیئت تحریر الشام در واقع پول های حامیان جهاد را به جیب های خود و بستگانشان که در پست های کلیدی این سازمان قرار دارند، می ریزند.

وی شرح داد که بروز بسیاری از مسائل نظامی هیئت تحریر الشام به آن مربوط است که میلیون ها دلار به سرقت رفته است.

سرقت و فساد سراسری و قطع دریافت پول نقد بسیاری از فرماندهان صحرایی را مجبور به ترک سازمان نموده است.

ابو العبد اشداء همچنین به دریافت باج از تجار در مناطق تحت کنترل هیئت تحریر الشام اشاره نموده و گفته است که تمام وجوه جمع آوری شده بین رهبران سازمان های تروریستی بین المللی و نزدیکان آنان توزیع می شد.

به اعتقاد وی، دقیقاً این وضعیت، بسیاری از فرماندهان صحرایی را وادار به خروج از سازمان نموده است.

گذشته از آن ابو العبد اشداء رهبران تروریست ها را متهم به خیانت مستقیم نظامی نموده است.

وی در این باره گفت: با وجود اینکه رهبران سازمان از حمله قریب الوقوع ارتش سوریه در شمال استان حماه خبر داشتند، هیچ اقدامی در جهت ساماندهی تاسیسات دفاعی و ایجاد تدارکات برای انتقال تسلیحات به این جبهه انجام ندادند.

وی دلیل دیگر موفقیت اقدامات تابستانی ارتش سوریه را به مدیریت نامناسب منابع انسانی و مادی گروه های جهادی مربوط دانست.

اشداء اتهام دیگری علیه رهبران هیئت تحریر الشام مطرح نموده و گفته است که آنان از اسلام برای دستیابی به اهداف مغرضانه خود استفاده می نمایند.

این رهبر تروریست ها از همه کسانی که مخالف سیاست های هیئت تحریر الشام می باشند، خواسته است تا بعضیزند و رهبران این گروه را کنار بگذارند.

ابو العبد اشداء یکی از با سابقه ترین تروریست ها در سوریه است.

وی شخصیت کلیدی در امر فرماندهی برای دفاع از مناطق تحت کنترل تروریست ها در پائیز سال 2016 در حلب بود.

در حقیقت این مسئولیت زمانی به وی تعلق گرفت که بسیاری از فرماندهان صحرایی پس از محاصره حلب توسط ارتش سوریه پا به فرار گذاشته بودند.

در آن موقع نیز رهبر سازمان (جبهه النصره) آنان را رها نموده و در برابر این انتخاب قرار داده بود که تا پای مرگ بمانند یا حلب را به ارتش سوریه واگذار نمایند.

البته این موضوعات چیز جدیدی نیست، زیرا پول های به اصطلاح بادآورده را نه تنها رهبران گروه های تروریستی بلکه کسانی (سرویس هایی) که بین حامیان اقتصادی و جهادی ها قرار دارند، سرقت می نمایند.

نمونه چنین اقدامی را به صراحت در غیب شدن میلیون ها دلار مشاهده کردیم که جهت برنامه آموزش شبه نظامیان ارتش آزاد سوریه در ترکیه اختصاص یافته بود.

زمانی که معین شد پول ها سرقت شده و تعداد کمی از جنگجویان توسط سازمان سیا آموزش دیدند، این رسوایی به مجلس سنا کشانده شد ولی دیری نگذشت که به دست فراموشی سپرده شد.

انتهای پیغام/ح

منبع: خبرگزاری فارس

به "فروپاشی القاعده در سوریه؛ آسیای مرکزی بارانداز جدید تروریست ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروپاشی القاعده در سوریه؛ آسیای مرکزی بارانداز جدید تروریست ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید