مبلغ اهمیت مبارزه با زمینه های ایجاد فساد را تشریح کرد

به گزارش وبلاگ دانلود رایگان، یک عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان گفت: برای پیشگیری از فساد باید سازوکارهای اداری سامان یابد.

مبلغ اهمیت مبارزه با زمینه های ایجاد فساد را تشریح کرد

مرتضی مبلغ در گفت وگو با وبلاگ دانلود رایگان، در تشریح اهمیت مبارزه با زمینه های ایجاد فساد پیش از شکل گیری مفسدان مالی، اظهار کرد: در همه کشورهای دنیا یک امر کاملا تجربه شده و مطالعه شده است که برای پیشگیری از فساد باید ساز و کارهای اداری سامان یابد؛ چرا که از این طریق است که تازه می توان با فساد مبارزه کرد.

وی زمینه های ایجاد فساد را علت و فساد را معلول آن نامید و ادامه داد: اینکه تنها با معلول، یعنی خود فساد مبارزه کنیم فایده ندارد و باید با زمینه های ایجاد فساد که علت اصلی هستند مبارزه کرد. اگر به این نکته مهم توجه نکنیم خود مبارزه با فساد تبدیل به یک اتفاق سیاسی می شود که در آن اغراض سیاسی با تبعیض در برخورد با مفسدین به وجود می آید.

این فعال سیاسی توضیح داد: زمینه های ایجاد فساد عوامل مشخصی دارند. اولین آن به فرآیند شفاف سازی یا عدم شفاف سازی در همه حوزه ها و در همه دستگاه ها و توسط همه جریان های کشور اعم از سیاسی و اجتماعی بر می شود.

وی گفت: اگر در موضوع مبارزه با فساد تنها به بخشی فشار آورده شود آن اقدامات به ضد خودش تبدیل می شود؛ بنابراین تمام نیروها و هر سه قوه باید با فساد مبارزه نمایند، باید در تمام پهنه حاکمیت شفاف سازی انجام شود.

مبلغ با بیان اینکه موضوع نظارت عمومی، آزادی بیان، آزادی رسانه ها و دسترسی رسانه ها به منابع اطلاعاتی از جمله مباحث اصلی در پیشگیری از ایجاد فساد است، گفت: ما در کشورمان با مشکلاتی در حوزه دسترسی رسانه ها به اطلاعات آزاد روبرو هستیم.

وی در ادامه چنین ابراز عقیده کرد: تبعیض هایی که بین بعضی رسانه ها گذاشته می شود درست نیست؛ عده ای از رسانه ها دسترسی عجیبی به اطلاعات آزاد دارند و بعضی دیگر با تنگناهای جدی در این حوزه رو به رو هستند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب اعلام نمود: موضوع جوابگویی عامل دیگری است که می تواند زمینه های ایجاد فساد را از بین ببرد. اگر تمام مقامات کشور از صدر تا ذیل موظف باشند به مردم گزارش کار بدهند و در برابر سوالات جامعه و دستگاه های قانونی جوابگو باشند پیشگیری از فساد ایجاد می شود.

وی در ادامه گفت: مطلب مهم دیگر این است که در اکثر جوامع عوامل فراوری فساد بیش از آنچه که جنبه مالی داشته باشند جنبه سیاسی دارند. اگر تبعیض و رانت های گسترده سیاسی و تبلیغاتی وجود داشته باشد مولد فساد می شوند. در این میان بخش هایی که از حاشیه امن برخوردار هستند اقداماتی را انجام می دهند که در نظام سیاسی اختلال ایجاد می نمایند؛ از سوی دیگر وقتی یک جریان و جناح در محدودیت و تنگنا قرار می گیرد یک جریان دیگر که به رانت دسترسی دارد راحت و آسان راه را طی می نماید.

مبلغ در سرانجام اعلام نمود: برای مبارزه با فساد عوامل ذکر شده به عنوان پیش زمینه های مبارزه با مفسدین باید رعایت شود و تا جریان آزاد اطلاعات، قطع رانت و جوابگویی همه مسئولین صورت نگیرد مبارزه با فساد معنا ندارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مبلغ اهمیت مبارزه با زمینه های ایجاد فساد را تشریح کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مبلغ اهمیت مبارزه با زمینه های ایجاد فساد را تشریح کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید