فارس من، ماجرای اعتراض داوطلبان به نتایج کارشناسی ارشد؛ از روند اعمال سهمیه ها تا راه حل حل موضوع

به گزارش وبلاگ دانلود رایگان، نماینده مجلس شورای اسلامی که نظراتی درباره سهمیه ها در کنکور دارد، معتقد است سهمیه 5 درصدی حق داوطلبان آزاد را ضایع نمی کند اما ایراداتی به سهمیه 25 درصدی وارد است که شورای عالی انقلاب فرهنگی باید تمام سهمیه ها را سامان دهی کند.

فارس من، ماجرای اعتراض داوطلبان به نتایج کارشناسی ارشد؛ از روند اعمال سهمیه ها تا راه حل حل موضوع

گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ دانلود رایگان، فاطمه سامعی، کنکور کارشناسی ارشد سال 98 حاشیه ساز شده و موضوع سهمیه ایثارگران در کنکور سال جاری به چالشی برای داوطلبان سهمیه آزاد تبدیل شده است.

بعضی داوطلبان کنکور سال جاری که رتبه های بالا کسب نموده اند می گویند با وجود کسب رتبه مورد احتیاج اما در رشته های مربوطه قبول شده اند و داوطلبان سهمیه ای جای آنها را در جایگاه های دانشگاه ها گرفته اند.

آنها می گویند در حالی که تغییر محسوسی در ظرفیت دانشگاه ها ایجاد نشده اما بین محل قبولی داوطلبان کنکور سال 98 با سال های گذشته اختلاف فاحشی وجود دارد و بخش زیادی از ظرفیت به سهمیه 25 درصدی ایثارگران، 5 درصدی ایثارگران و استعداد درخشان اختصاص داده شده است، بیش از 10 هزار داوطلب کنکور اعتراض خود را به نتایج نهایی و انواع سهمیه در کنکور ارشد 98 در سامانه فارس من هم ثبت نموده اند که جزئیات گفته های این دسته از داوطلبان در این کمپین قابل مشاهده است.

بعضی معتقدند تغییر قانون مربوط به سهمیه ایثارگران منجر به افزایش ظرفیت پذیرش برای دارندگان سهمیه ایثارگران شده و در نتیجه سهمیه داوطلبان آزاد نسبت به سال قبل کاهش یافته است.

ماجرا مربوط به ماده 90 قانون برنامه ششم توسعه است که در این ماده سهمیه مربوط به ایثارگران در کنکور دچار تغییراتی شده است.

با عبور تعداد امضاهای این کمپین از 10 هزار امضا، وبلاگ دانلود رایگان وبلاگ دانلود رایگان موظف به پیگیری و مطالبه این سوژه از نمایندگان مجلس شده اند و تاکنون هم در چندین خبر و مصاحبه این مطالب پیگیری شده است.

10 هزار و 600 نفر با مشارکت در کمپین اعتراض به نتیجه کنکور ارشد 98 شرکت نموده اند؛ آنها نسبت به سهمیه 25 درصدی و 5 درصدی ایثارگران و سهمیه استعدادهای درخشان معترض اند و معتقدند افراد سهمیه ای بر جایگاه آنها در دانشگاه های برتر نشسته اند

در این باره با اصغر سلیمی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی که نظراتی درباره موضوع سهمیه ها در کنکور دارد به گفت وگو نشستیم و سوالات داوطلبان کنکور ارشد را با این نماینده مردم در مجلس مطرح نموده ایم.

اعتراض ها از اصلاحیه یک قانون شروع شد

فارس: این اعتراض ها در کنکور کارشناسی ارشد سال جاری از کجا ناشی می گردد؟

سلیمی: ماجرای اعتراض های سال جاری درباره سهمیه مربوط به ایثارگران است که باید در نظر داشت در گذشته هم سهمیه ای برای رزمندگان وجود داشت که 40 درصد بود و در حال حاضر این سهمیه به 30 درصد کاهش یافته است.

سهمیه فعلی 30 درصدی به دو بخش سهمیه 25 درصدی و سهمیه 5 درصدی تقسیم می گردد؛ سهمیه 25 درصدی متعلق به جانبازان بالای 25 درصد جانبازی، آزادگان و فرزندان این دسته از جانبازان، فرزندان آزادگان و فرزندان شهدا است و سهمیه 5 درصدی متعلق به همسران و فرزندان جانبازان کمتر از 25 درصد جانبازی و همسران و فرزندان آنها و ایثارگرانی است که حداقل به مدت 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه داشته اند.

در اصلاحیه قانون سهمیه ایثارگان، شرایط به نوعی تغییر کرد که اگر سهمیه 25 درصدی از واجدان شرایط مربوطه پر نشد، مشمولان سهمیه 5 درصدی از ظرفیت باقی مانده آن استفاده نمایند که این تغییرات، نتایج کنکور را نسبت به سال های قبل تغییر داده است.

در گذشته هم رزمندگان در کنکور 40 درصد سهمیه داشتند که سهمیه آنها به 30 درصد کاهش یافت. این سهمیه به دو بخش سهمیه 25 درصدی جانبازان بالای 25 درصد جانبازی و سهمیه 5 درصدی جانبازان زیر 25 درصد جانبازی و ایثارگران 6 ماه جبهه تقسیم می گردد

همچنان که در تبصره ماده 90 قانون برنامه ششم توسعه آمده: در صورتی که سهمیه 25 درصد ایثارگران مشمولان ماده (70) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران تکمیل نگردد و 5 درصد سهمیه اختصاصی جانبازان زیر 25 درصد، همسران و فرزندان آنها، فرزندان و همسران رزمندگان با 6 ماه حضور در جبهه، جوابگوی متقاضیان نباشد دولت مکلف است مانده ظرفیت خالی 25 درصد ایثارگران را مازاد بر 5 درصد به مشمولان سهمیه 5 درصدی اختصاص دهد.

مشمولان سهمیه 5 درصدی حق داوطلبان آزاد را ضایع نمی نمایند اما ایراداتی به دارندگان سهمیه 25 درصدی وارد است

فارس: داوطلبان آزاد کنکور ارشد سال جاری می گویند که سهمیه 30 درصدی ایثارگران حق آنها را در این رقابت تضییع نموده و بعضی کارشناسان هم معتقدند که سهمیه ها باعث اختصاص رشته های پرطرفدار دانشگاه های برتر به افرادی با توان کمی کمتر نسبت به داوطلبان بدون سهمیه و به هم خوردن رقابت عادلانه می گردد.

سلیمی: اصلاحیه ای به قانون ایثارگران وارد شد، در این اصلاحیه که برای اصلاح سهمیه ایثارگران به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی آورده شد، کوشش شد که حد نصاب پذیرش در سهمیه ایثارگران به 70 درصد آخرین فرد پذیرفته شده بدون سهمیه تغییر کند و سهمیه از 80 درصد به 70 درصد کاهش یافت که به این موضوع ایرادهایی وارد می گردد.

سال گذشته در کنکور سهمیه 5 درصدی 110 هزار نفر را شامل می شد و سهمیه 25 درصدی 30 هزار نفر را در بر می گرفت.

در سهمیه 25 درصدی که حد نصاب پذیرش 70 درصد است احتمال اینکه افراد با رتبه علمی کمتر قبول شوند بیشتر است؛ زیرا با توجه به اینکه تعداد مشمولان سهمیه 25 درصدی کم است و حد نصاب هم 70 درصد آخرین قبولی است، هر داوطلبی که 70 درصد نمره را کسب کند حتی اگر نمره پایین تری نسبت به داوطلبان آزاد داشته باشند پذیرفته می گردد که از جهاتی دارای اشکال است.

در کنکور سال گذشته، سهمیه 5 درصدی ها 110 هزار نفر و سهمیه 25 درصدی 30 هزار نفر بودند. با توجه به حد نصاب 70 درصدی پذیرش برای سهمیه 25 درصدی ها، ایرادهایی به این سهمیه وارد است اما سهمیه 5 درصدی ها حق کسی را ضایع نمی نمایند

از سوی دیگر درباره سهمیه 5 درصدی هم این بحث مطرح می گردد افرادی که از لحاظ نمره علمی، نمره بالایی ندارند پذیرفته می شوند؛ در حالی که اگر به نتایج کنکور هم نگاه کنیم می بینیم این دسته از داوطلبان در حد مناطق 2 و 3 نمره آورده اند و براساس نتایج کنکور می گویم که این طور نیست که این افراد حق کسی را ضایع نموده باشند، تعداد داوطلبان مشمول سهمیه 5 درصدی در مجموع 110 هزار نفر بین 1 میلیون و 200 هزار داوطلب کنکور است که فقط 5 درصد آنها هم مشمول سهمیه می شوند. کسانی که مشمول سهمیه 5 درصدی هستند به صورت عادی حداقل 12 درصد اعضای کنکور را تشکیل می دهند.

در نتیجه کاهش حد نصاب علمی قبولی، داوطلبان با نمرات پایین ترین قبول می شوند و با توجه به اینکه تعداد مشمولان سهمیه 25 درصدی کمتر است شانس قبولی آنها بیشتر می گردد؛ اما بعضی از این افراد برای دانشگاه و برای خودشان مشکل ایجاد می نمایند.

اخیرا در قانون گفته شده به شرطی که سهمیه 25 درصدی خالی بماند، مشمولان سهمیه 5 درصدی می توانند از سهمیه 25 درصدی استفاده نمایند، در مجموع سهمیه همه آنها 30 درصد می گردد و سهمیه 30 درصدی در شرایطی است که باید در نظر بگیریم در گذشته ایثارگران 40 درصد سهمیه داشته اند و اکنون سهمیه برای خانواده های آنها کاهش یافته است.

پیشنهاد افزایش حد نصاب نمره برای عادلانه کردن سهمیه ایثارگران از مهر 98

فارس: پیشنهاد موجود برای اصلاح رویه فعلی چیست؟

سلیمی: به این موضوع که داوطلب 70 درصد نمره آخرین فرد قبول شده را کسب کند و پذیرفته می گردد ایراد وارد است که ان شاءا... کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس این موضوع را اصلاح می نماید و حد نصاب را افزایش می دهد که افراد با نمره و صلاحیت علمی بالاتر پذیرفته شوند.

پیشنهاد مربوطه برای اصلاح حد نصاب پذیرش در سهمیه ایثارگران این است که حد نصاب برای رشته های فوق تخصصی حداقل 85 درصد و رشته های تخصصی حداقل 80 درصد معین گردد.

در گذشته حد نصاب علمی برای رزمندگان 75 و 80 درصد آخرین فرد قبول شده بود. اصلاح حد نصاب پذیرش در سهمیه ایثارگران برای رشته های فوق تخصصی 85 درصد و رشته های تخصصی 80 درصد پیشنهاد شده و احتمالا شرایط حد نصاب در مهر 98 حداقل بعضی دانشگاه های برتر تغییر خواهد نمود

در گذشته حد نصاب علمی برای رزمندگان 75 و 80 درصد آخرین فرد قبول شده بوده است و وقتی در سال 1393 به 70 درصد کاهش یافت، حتی در دوره هایی از کنکور برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی ایجاد مشکل کرد.

در حال حاضر حداقل درباره بعضی دانشگاه ها به دنبال اصلاح حد نصاب نمره علمی هستیم و احتمالا در مهرماه 98 شرایط حد نصاب تغییر خواهد نمود و با این تغییرات، احتمال اینکه اعتراضات از بین برود، بیشتر می گردد.

البته پیشنهاداتی هم برای عادلانه کردن سهمیه 5 درصدی ها در مقابل 25 درصدی ها وجود دارد.

سال گذشته هم این مشکل بروز پیدا کرد اما با مدیریت سازمان سنجش حل شد

فارس: در سال های گذشته هم ظرفیت 25 درصدی برای جانبازان دارای بیش از 25 درصد جانبازی و سهمیه 5 درصدی برای جانبازان کمتر از 25 درصد جانبازی وجود داشت و فقط امکان انتقال ظرفیت خالی 25 درصدی ها به مشمولان سهمیه 5 درصدی تغییر نموده است، چرا قبلا به اصل موضوع سهمیه 30 درصدی ایرادی گرفته نمی شد؟

سلیمی: در آن موقع به دلیل این که ظرفیت 25 درصدی پر نمی شد و جای خالی برای افراد سهمیه آزاد باقی می ماند موضوع چندان مشهود نبود اما اکنون به دلیل اینکه این سهمیه به صورت کامل استفاده شده است این مشکل به چشم آمده و اعتراض ها مشهود شده است.

البته در سال گذشته هم این اتفاق در رشته های پزشکی در کنکور سراسری رخ داد که سازمان سنجش توانست تقریبا موضوع را مدیریت کند اما سال جاری شرایط متفاوت شد.

سال گذشته هم سهمیه ها در رشته های پزشکی مشکل ساز شدند که سازمان سنجش موضوع را مدیریت کرد اما برای سال جاری دیگر تغییری در نتایج کنکور ایجاد نمی گردد

نتیجه کنکور ارشد سال جاری تغییر نمی نماید

فارس: با توجه به اینکه نتایج کنکور کارشناسی ارشد سال جاری اعلام شده و زمان چندانی هم برای ثبت نام در دانشگاه ها باقی نمانده، آیا با در نظر دریافت پیشنهادهای موجود و آنالیز موضوع، احتمال تغییر نتایج یا اصلاح رتبه و امکان تغییر انتخاب ها برای کنکور سال جاری وجود دارد؟

سلیمی: برای نتایج کنکور سال جاری، دیگر تغییری ایجاد نمی گردد.

این بحث مربوط به قانون برنامه ششم توسعه بوده است و اگر نمایندگان بخواهند تغییری در این قانون انجام دهند به دو سوم از رای نمایندگان احتیاج است.

اما کوشش می کنیم که بتوانیم حداقل حد نصاب علمی را افزایش دهیم که افراد با کیفیت تر و با توانایی علمی بالاتر در جامعه ایثارگری بتوانند از سهمیه ایثارگری استفاده نمایند که هم خودشان دچار مشکل نشوند و هم جامعه بتواند از خدمات بهتر آنها استفاده کند.

پیشنهاد اصلاح سهمیه ها خارج از پیشنهاد مرکز پژوهش های مجلس درباره نظام کنکور در ایران

فارس: آیا ماموریتی که به مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی داده شده که نظام کنکور در ایران و حواشی آن را مطالعه کند و نتیجه را به مجلس ارایه دهد، حاوی همین پیشنهاد اصلاح حد نصاب قبولی سهمیه ها است؟

سلیمی: خیر، طرح افزایش حد نصاب سهمیه ها را حدود دو تا سه سال است که می خواهیم به طور مستقل اصلاح کنیم اما به دلیل اینکه به دو سوم از رای نمایندگان احتیاج دارد هنوز پیروز نشده ایم و واقعا جلب نظر این تعداد نماینده کار سختی است.

در سهمیه 30 درصدی ایثارگران هم بی عدالتی می گردد

فارس: معتقدید که حق مشمولان سهمیه 5 درصدی ها در مقابل مشمولان سهمیه 25 درصدی ضایع می گردد، چرا؟

سلیمی: در این قضیه یک بی عدالتی رخ داده است؛ سهمیه جانبازان 25 درصد و حد نصاب پذیرش برای آنها 70 درصد است؛ در حالی که ایثارگران از نظر تعداد هم از جانبازان بیشتر هستند اما سهمیه آنها 5 درصد است و حد نصاب علمی سختگیرانه تری هم دارند، از این رو معتقدم با قانون فعلی، در حق ایثارگران نسبت به جانبازان اجحاف شده است.

25 درصد ظرفیت دانشگاه ها را در ابتدا مشمولان سهمیه 25 درصدی با متقاضیان 30 هزار نفری و حد نصاب علمی قبولی 70 درصدی جذب می نمایند، اگر از این ظرفیت اضافه بیاید مشمولان ظرفیت 5 درصدی می توانند از آن استفاده نمایند که تعداد این متقاضیان زیاد و 110 هزار نفر هستند، باید معادل 90 تا 95 درصد آخرین فرد قبولی نمره کسب نمایند تا قبول شوند و بتوانند ظرفیت مازاد 25 درصدی را جذب نمایند.

در زمان جنگ تفاوتی بین سهمیه رزمندگان وجود نداشت، اما اکنون بین ایثارگران هم عدالت برقرار نیست. زیرا مشمولان سهمیه جانبازان 25 درصدی 30 هزار نفر با حد نصاب پذیرش 70 درصد هستند؛ در حالی که مشمولان سهمیه 5 درصدی ایثارگری 110 هزار نفر هستند و حد نصاب علمی سختگیرانه تری هم دارند

باید از ضایع شدن حق سهمیه 5 درصدی ها جلوگیری کنیم که اگر این حدنصاب و سهمیه اصلاح گردد که البته که حقشان است، می بینیم که این افراد نمره کمتری از مشمولان سهمیه 25 درصدی نمی گیرند.

اگر قرار به سهمیه ایثارگری است تفاوت در میزان ایثارگری معنی ندارد

فارس: همیشه امتیاز جانبازان و خانواده های آنها براساس میزان درصدی جانبازی متفاوت بوده است، آیا این موضوع جدید است؟

سلیمی: در زمان جنگ سهمیه رزمندگان به مدت زمان حضور در جبهه بستگی نداشت که بگوییم کسی که 6 ماه در جنگ بوده با کسی که 8 سال به جنگ رفته تفاوت خاصی داشته باشد. زمان جنگ نمی گفتیم جانباز 70 درصد یک نوع سهمیه و جانباز 25 درصد یک نوع سهمیه دیگر داشته باشد.

اگر برای ایثارگران سهمیه ای وجود دارد، بحث علمی را نمی توان شوخی گرفت، باید یک حد نصاب بگذاریم و سپس از این این افراد هم افرادی که شاخص تر و از نظر علمی بهتر هستند به دانشگاه بروند.

اکنون فضا را به گونه ای باز نموده ایم که در رقابت سهمیه ای ها هم براساس صلاحیت علمی رفتار نمی گردد. بین همین افراد هم داوطلبی با رتبه پایین تر به رشته ای می رود که باید با افرادی که با رتبه بالاتر کنار او در کلاس های همان رشته نشسته اند رقابت کند. در این شرایط دانشجو خودش هم نمی تواند رقابت کند و اذیت می گردد و حتی اگر بتواند رقابت کند نمی تواند پا به پای آنها بازدهی مورد نظر را داشته باشد.

اگر برای ایثارگران سهمیه ای وجود دارد، دیگر نمی توان در بحث علمی به درصدهای جانبازی و مدت حضور در جبهه توجه کرد بلکه باید فضا آزادتر باشد که هر شخصی که شرایط علمی بهتر دارد بتواند جذب رشته بهتر و دانشگاه برتر گردد.

شورای عالی انقلاب فرهنگی مثل گذشته به ساماندهی انواع سهمیه ها ورود کند

فارس: با توجه به شرایط فعلی، چه پیشنهادی را به عنوان بهترین راه کار می دانید؟

سلیمی: موضوع سهمیه ها در ابتدا هم توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد و ضروری است که این شورا اکنون برای برطرف مشکل و اصلاح سهمیه ها به صحنه ورود کند.

اصلاح این قانون باید در مجلس انجام گردد که تجربه 2 تا 3 سال گذشته نشان می دهد این کار به آسانی امکان پذیر نخواهد شد. اما شورای عالی انقلاب فرهنگی می تواند مانند گذشته به موضوع ورود کند و موضوع همه سهمیه ها از جمله ایثارگران، استعدادهای درخشان و فرزندان اعضای هیات علمی را ساماندهی کند.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس

به "فارس من، ماجرای اعتراض داوطلبان به نتایج کارشناسی ارشد؛ از روند اعمال سهمیه ها تا راه حل حل موضوع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فارس من، ماجرای اعتراض داوطلبان به نتایج کارشناسی ارشد؛ از روند اعمال سهمیه ها تا راه حل حل موضوع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید