طبیعت گردی؛ شاخص گردشگری استان ایلام برای ایام نوروز

خبرنگاران -گروه استان ها: این استان به دلیل اینکه 87 درصد مساحت آن را منابع طبیعی تشکیل داده جزو بهترین مناطق کشور برای طبیعت گردی است، هرچند نباید از تاریخ 9 هزار ساله استان و وجود یک هزار و 500 اثر تاریخی غافل بود.

طبیعت گردی؛ شاخص گردشگری استان ایلام برای ایام نوروز

استان ایلام مکانی آرام و دلنشین و یکی از مناطقی است که بدون هیچ دردسری می توان از آثار طبیعی استان بازدید کرد چراکه بسیاری از آثار طبیعی استان به راحتی در دسترس هستند.

یکی از مهمترین ویژگی های سفر به استان ایلام ارزان بودن سفر به استان است چراکه طبیعت استان را بدون هیچ هزینه ای می توان بازدید کرد و مساحت کم استان نیز باعث شده بسیاری از آثار استان نزدیک به هم باشند.

اولین ویژگی منحصر به فرد استان ایلام کوه ها، طبیعت و مناظر بسیار دیدنی است که گردشگران زیادی را هر ساله به این منطقه می کشاند و درختان بلوط در کنار کبیرکوه مناظر زیبایی به وجود آورده که در کشور بی نظیر است و وجود گونه های مختلف درختی و جانوری بر زییایی های طبیعت اضافه کرده است.

ایلام یکی از ارزان ترین استان های کشور برای سفرهای نوروزی است

عبدالمالک شنبه زاده مدیر کل میراث فرهنگی استان ایلام گفت: استان ایلام با داشتن جاذبه های طبیعی و تاریحی آماده استقبال از مسافران و گردشگران نوروزی است.

وی بیان داشت: طبیعت گردی شاخص گردشگری استان ایلام است و همین عامل باعث شده ایلام یکی از استان های ارزان برای گردشگران و مسافران باشد.

این مسئول عنوان نمود: به راحتی می توان به جاذبه های بی مانند استان نظیر تنگه رازیانه واقع در جهت ایلام به شهرستان بدره، روستای حیدرآباد واقع در جهت ایلام به سیوان، روستای کلم واقع در شهرستان بدره، تنگه بهرام چوبین واقع در شهرستان دره شهر، دریاچه دوقلو سیاه گاو واقع در شهرستان آبدانان، جشمه های آبگرم شهرستان دهلران، غار زینه گان شهرستان مهران، امامزاده علی صالح (ع) واقع در صالح آباد، خوران در ایوان، شهر تاریخی سرابکلان، کوه های مانشت و قلارنگ و…سفر کرد.

وی اضافه کرد: دسترسی به این آثار طبیعی و تاریخی بسیار راحت بوده و گردشگران با حداقل هزینه ها می توانند از این آثار که در کشور بی نظیر هستند بازدید نمایند.

شنبه زاده بیان داشت: علاوه بر این صنایع دستی مثل گلیم و سوغات مثل بژی برساق استان ایلام نیز به راحتی برای گردشگران در دسترس قرار گرفته است و می توان یک سفر بسیار به یادماندنی در استان داشت.

شنبه زاده عنوان نمود: یکی از مزیت های مهم استان ایلام در بحث گردشگری، نزدیک بودن آثار طبیعی و تاریخی به هم است و با طی مسافتهای کوتاه می توان آثار زیبای استان را نگاه کرد و اکثر شهرستانهای استان دارای مناطق طبیعی و تاریخی منحصر به فردی هستند.

وی اضافه کرد: این استان در ایام نوروز مورد استقبال بی شمار گردشگران قرار می گیرد و بیشتر نیز طبیعت استان را به دلیل بکر بودن و خوش آب و هوایی دوست دارند.

این مسئول گفت: غار طبیعی مژاره، غار طبیعی خفاش، مناظر طبیعی سراب آبدانان، آبشار ماربره، طبیعت شیروان چرداول، تفرجگاه های جنگلی کنارسر مهران و شکارگاه شرازول ایوان و طبیعت کنار آن، دیگر جلوه ها و مناطق طبیعی استان ایلام هستند که نمونه های آن را کمتر می توان در کشور جستجو کرد.

وجود شش روستای هدف گردشگری در استان ایلام

مدیر کل میراث فرهنگی استان ایلام بیان داشت: یکی از مهمترین شاخص های طبیعت گردی در استان ایلام وجود شش روستای هدف گردشگری است که هر کدام دارای جذابیت های خاصی برای گردشگران و مسافران است.

وی بیان داشت: شش روستای هدف گردشگری شامل حیدرآباد، کلم، سراب کلان، پشت قلعه، زنجیره علیا، سنگ سفید وجود دارد که هریک دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که به خصوص با داشتن آثار طبیعی در فصل بهار مناسب گردشگران است.

داشتن سه موزه در استان ایلام

شنبه زاده عنوان نمود: هم اکنون سه موزه کشاورزی در کلاخ فلاحتی شهر ایلام، موزه مردم شناسی واقع در قلعه والی شهر ایلام و موزه باستان شناسی واقع در شهرستان دره شهر در جنوب ایلام فعال ست.

وی بیان داشت: موزه مردم شناسی استان ایلام یکی از مهمترین مراکز در زمینه هویت و فرهنگ های یک منطقه است که این در بین این موزه در یک قلعه تاریخ هم واقع شده و بر زیبایی های آن اضافه کرده است.

شنبه زاده توضیح داد: آنچه در موزه مردم شناسی استان ایلام دیده می گردد همه نمادی از فرهنگ های گذشته مردم استان بوده که در حال حاضر متأسفانه در بین مردم کمتر به آنها توجه می گردد و آن هم به دلیل تغییر شوه زندگی است که این فرهنگ ها و آداب و رسوم کمتر به آنها توجه می گردد.

وی اضافه کرد: معرفی اقوام کرد، لر، لک و عرب در اتاقهای قلعه والی از بخشهای مهم موزه است و چگونگی تهیه نمد محلی استان، گلیم نقش برجسته در کنار زنان و مردان با لباس های محلی از دیگر بخشهای موزه است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "طبیعت گردی؛ شاخص گردشگری استان ایلام برای ایام نوروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طبیعت گردی؛ شاخص گردشگری استان ایلام برای ایام نوروز"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید