روند بهره برداری از منابع معدنی کردستان نگران کننده است

به گزارش خبرنگاران، مهدی فرشادان شامگاه دوشنبه در سومین جلسه شورای معادن استان کردستان، به اظهارات رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان واکنش نشان داد و اظهارات محمد دره وزمی خلاف قانون و دستورالعمل های واگذاری معادن مطرح کرد.

روند بهره برداری از منابع معدنی کردستان نگران کننده است

وی اظهارداشت: این اظهارات خلاف قانون و دستورالعمل های صدور پروانه بهره برداری از معادن است چرا که بعد از شش ماه از صدور یک پروانه اگر سرمایه گذار از این معادن بهره برداری نکند و کاری را در آن صورت ندهد باید پروانه آن باطل گردد و جای تعجب دارد با وجود اینکه بعضی از معادن بیش از سه سال است که تعطیل هستند اما سرمایه گذاران برای تمدید پروانه بهره برداری معدن خود اقدام نموده و در این شورا نیز از آنها حمایت می گردد.

نماینده مردم شهرستان های سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: یکی از پتانسیل های استان کردستان بعد از کشاورزی، آب و منابع طبیعی وجود معادن خدادادی است که در این منطقه وجود دارد و با این وجود به هیچ عنوان طی سالیان گذشته از این معادن در راستای توسعه و اشتغال زایی در این استان اقدامی صورت نگرفته است.

فرشادان با بیان اینکه خام فروشی مشکل اصلی استخراج معادن استان کردستان است، ادامه داد: هیچ یک از سرمایه گذاران در خصوص فرآوری محصولات این معادن اقدامی انجام نداده اند و تنها به دنبال برداشت از معادن هستند.

وی یادآور شد: شاید این لفظ جالبی نباشد اما عده ای مانند قوم مغول به معادن استان کردستان حمله ور شده و منطقه را ویران نموده اند و محیط زیست را به نابودی کشانده اند و سپس آنها را رها کردند.

نماینده مردم شهرستان های سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی بیان نمود: اگر کسانی که به هر نحوی نمی توانند از معادنی که پروانه بهره برداری به آنها داده شده، بهره برداری نمایند و فعالیتی در آن انجام نداده اند، پروانه آنها باید طبق قانون ابطال گردد و این معادن به سرمایه گذاران واقعی که در این زمینه تخصص دارند واگذار گردد تا بتوانند هم در زمینه توسعه اقتصاد منطقه هم اشتغالزایی کاری انجام دهند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "روند بهره برداری از منابع معدنی کردستان نگران کننده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روند بهره برداری از منابع معدنی کردستان نگران کننده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید